Stejně jako mnoho jiných sázkových kanceláří, i Mostbet poskytuje možnost sázet na různé sporty a také hrát online kasina v České republice a po celém světě. Sázková společnost Mostbet com nabízí svým zákazníkům také různé bonusy a akce, které vám umožní navýšit výherní sázky, stejně jako sázky zdarma a bezplatná zatočení. Mostbet je spolehlivá a uživatelsky přívětivá platforma, kde si také můžete stáhnout mobilní aplikaci a hrát svou oblíbenou hru.
pokračovat
pokračovat
pokračovat

Ochrana dřeva

Pokud se rozhodnete chemicky ošetřovat dřevo proti biotickým škůdcům dbejte na správné provedení. Pro příjem impregnačního roztoku (vodný roztok) do povrchu dřeva platí obecné zásady vycházející z fyzikálních vlastností chování dřeva a vody (aplikační roztoky obsahují cca 80 až 95% vody).

Při nátěru - postřiku nebo máčení dřevo nasákne do svého povrchu jen omezené množství aplikačního roztoku. Toto množství je závislé zejména na vlhkosti ošetřovaného dřeva. Čím je dřevo vlhčí tím hůře saje aplikační roztok. Ochranu dřeva zajišťují chemikálie - účinné látky obsažené v aplikačním roztoku. Množství účinných látek určuje ředění přípravku (koncentrátu) vodou např. (1:4 =20%) , (1:9 = 10%), (1:19 = 5%). Každý přípravek má stanoveno minimální množství neředěného přípravku, které zajišťuje deklarovanou ochranu, toto se uvádí v g přípravku/m² např.: 20 g/m² nebo 40g/m² a pod. Ochrana dřeva je provedena správně pokud toto minimální množství do dřeva naimpregnujeme – nižší hodnoty již deklarovanou ochranu nezajistí.

Pokud dřevo ošetřujeme musíme z povrchu dřeva odstranit všechny nečistoty (případně kůru, staré nátěry), které zabraňují průniku aplikačního roztoku do dřeva, dřevo nesmí být také na povrchu mokré (např. po dešti). Abychom na 1m² dostali např. 20g přípravku pak musí dřevo pojmout při ředění (1:9) 200ml aplikačního roztoku na 1m² dřeva (1:9 = 10% přípravku v aplikačním roztoku) pak 200ml x 0,1 = 20g přípravku/m² .

Pokud dřevo ošetřujeme nátěrem nebo postřikem pak příjem impregnačního roztoku do povrchu dřeva je pro jehličnaté dřevo (25-30% vlhkosti) přibližně následující:

První nátěr - postřik
hrubý povrch (pila) .................... 160 až 200 ml/m²
hladký povrch (hoblovaný) ....... 110 až 150 ml/m²

Příjem aplikačního roztoku pro druhý a další nátěr-postřik dosahuje hodnoty jen přibližně 60% nátěru prvního. Další nátěry provádíme vždy až po zaschnutí předchozího nátěru (podle venkovní teploty za 4 až 12 hod) Při ochraně dřeva nátěrem nebo postřikem doporučujeme provádět aplikaci 2x vzhledem k tomu, že dávkování aplikačních roztoků většiny přípravků je nastaveno na 200ml/m². Při nátěru dbáme, abychom nanášeli aplikační roztok plným štětcem, aby došlo k řádnému smočení povrchu dřeva.

Výběr a nákup přípravků k ošetření dřeva

Základní údaje, který by jste měli sledovat při nákupu přípravku na ochranu dřeva je rozsah účinnosti to znamená na které biotické škůdce přípravek působí (dřevokazné houby, hmyz, zabarvení a plísně) a dále jeho minimální dávkování v g/m² ošetřovaného dřeva. Některé přípravky nejsou např. účinné proti plísním. Dalším důležitým faktorem je zda ošetřené dřevo může moknout. Jednoznačně platí, že ošetřené dřevo přípravky které obsahují kyselinu boritou (bor) nesmí zmoknout (viz. znalecký posudek).

Velmi důležitý je také údaj o minimálním dávkování přípravku - koncentrátu g na 1 m² plochy dřeva. Tento údaj Vám dá informaci kolik Vás stojí ochrana 1m² plochy dřeva - to jsou vaše náklady za ochranu dřeva. Není rozhodující cena za 1kg přípravku ale právě cena ochrany 1 m² dřeva. Tuto cenu zjistíte tím, že vynásobíte cenu za 1 kg přípravku tímto minimálním dávkováním napřiklad> 20g (0,02) x 200,- Kč/kg = 4,0 Kč/m² nebo 40g (0,04)x 200,- Kč/kg = 8,0 Kč/m².

Údaj o minimálním dávkování přípravku na 1m² (při povrchových aplikacích - nátěr, postřik, krátkodobé máčení) je povinný – pokud chybí pak popis přípravku neodpovídá normativním předpisům. Ředění přípravku se v mnohých případech uvádí ve více rozsazích a neurčuje tedy přesně úroveň minimálního dávkování. Pokud je ochrana dřeva provedena nižšími dávkami na 1 m² než je minimální dávkování pak je ochrana nedostatečná a dřevo může být napadnuto biotickým škůdcem. Hranice minimálního dávkování g/m² jsou určeny biotickými zkouškami pro každého škůdce samostatně - její úroveň musí pokrýt všechny deklarované účinnosti přípravku.

Nákup ošetřeného dřeva (řeziva)

Pokud nakupujete již chemicky ošetřené (chráněné, impregnované) dřevo vyžadujte osvědčení, které prokazuje kvalitu provedené ochrany dle ČSN 49 0600-1. Vydávání těchto osvědčení je povinné a jeho příklad najdete na těchto stránkách.

Sytě zeleně (módní barva) obarvené dřevo ještě neznamená, že bylo správně impregnováno. Barva sama o sobě není účinná složka. Má jen signalizační účel na rozlišení ošetřené a neošetřené plochy a nevypovídá nic o možné ztrátě účinnosti vlivem vyloužení účinné složky vodou.

Kvalita provedení (stávající nebo již provedené) ochrany dřeva se dá zjistit a ověřit chemickou analýzou odebraných vzorků ošetřeného dřeva. V případě jakékoliv pochybnosti o kvalitě provedené ochrany doporučujeme realizovat příslušné zkoušky (udržení trvanlivosti ochrany dřevěných prvků Vaší nemovitosti za to opravdu stojí).

Tisknout
DŘEVOKAZNÝ HMYZ
narušuje konstrukční pevnost
DŘEVOKAZNÉ HOUBY
estetické a pevnostní narušení
DŘEVOKAZNÉ PLÍSNĚ
estetické narušení a alergie
VODĚ ODOLNÝ
vyplavení účinných látek
Moset, spol. s.r.o. © 2009 - 2024  |  Created by Lukáš Veselý  |  Ochrana osobních údajů  |  Mapa stránek  |  Odkazy  |  Pricemania.sk